highlighted
content

אוהל אברהם: תוכנית עיבוד אֵבֶל ואובדן  לצעירים שאיבדו את חבריהם

תמונה ממפגש  של עמותת אוהל אברהם תוכנית עיבוד אֵבֶל ואובדן

 

תוכנית "אוהל אברהם" נבראה כמענה לכאב האובדן העצום של אירועי שבעה באוקטובר ומלחמת חרבות ברזל שפרצה בעקבותיהם. בפרק זמן קצר איבדו אלפי צעירים וצעירות את חבריהם הקרובים, כשהקרקע מתחת לרגליהם נשמטה באחת. התוכנית הינה פרי שיתוף פעולה של עמותת גוונים, קבוצת אברהם ו"החברים של ינאי" (ראו הרחבה על השותפים בהמשך העמוד).

התוכנית מציעה תהליך ליווי למשך שנה וריטריטים של 3 ימים בהוסטל "אברהם תל אביב", המבוססים על עקרונות של התמודדות עם אבל ואובדן באמצעות כוחה המרפא של הקהילה ומשאבי החוסן הטמונים בה. מטרת הפעילויות והסדנאות היא להעצים את המסוגלות האישית של המשתתפים, לסייע להם בעיבוד האֵבֶל והאובדן, בהתמודדות עם שלבי אבל שונים ובטיפוח תחושת תקווה וצמיחה מתוך הכאב.

מפגש חברים עמותתת גוונים תוכנית אוהל אברהם

המקום החם שנברא עבורכם, "חברים שכולים" שאיבדו את היקרים להם, הוא כפסיעה ראשונה; הניסיון שלנו מראה שבעקבות התהליך יבואו פסיעות נוספות, בהתמודדות עם שלבי אבל שונים, שייסייעו לכם לבסס שגרת חיים חדשה, ומצמיחה.
אומנם שונה, ובכל זאת שגרה. לחצו לכתבה על מפגש לזכרו של יניב סרודי שנערך במסגרת התוכנית "תוכנית אברהם"

להצטרפות לסדנאות או לסמינרים, לחצו כאן או התקשרו 9913*
 

עקרונות התוכנית: עיבוד אֵבֶל ואובדן עם "חבורה לחיים"

המודל מבוסס על האמונה ביכולתו של כל אדם ליצור ולהבנות את עתידו, גם מתוך מצבי שבר בחיים בהינתן המרחב וההזדמנות המתאימים. המודל מתבסס על ניסיון רב שנים של עמותת גוונים, בעבודה צמודה ויום יומית עם צעירים וצעירות בגילאי 20־35, המשלבת עצמאות ושותפות; שילוב זה תורם לתחושת מסוגלות עצמית בקרב המשתתפים, בהתמודדות עם האבל והאובדן.

המשתתפים, כיחידים וכקבוצות, מגיעים מכל קצוות הארץ, מרקעים ומתפיסות עולם שונות, עוברים יחד עיבוד של חווית האבל והאובדן בתהליך משמעותי בו הם שותפים מלאים ביצירה. ההשתתפות בריטריט מחזקת את הקשרים בקבוצה ויוצרת "שותפות גורל" ובעקבותיה המשתתפים מקבלים כלים חדשים להתמודדות ומשאבים נפשיים איתם הם יוצאים לדרך חדשה ויוצרים "חברים לחיים". הקהילה והקבוצה הם משאב טבעי חיוני ליצירת חוסן ותקווה, בהתמודדות עם אבל ואובדן.

מרחב פיזי מאפשר

הוסטל "אברהם תל אביב" שוכן בלב העיר ומספק מרחב ומרווח נשימה בטוח. לצד קורת הגג וההסעדה במקום, מקבל צוות ההוסטל את הבאים בידיים ובלב פתוחים לרווחה. השילוב בין אכסנייה תוססת וחיה ומקום המאפשר עיבוד אבל, משקף את הדואלית המתבקשת; גם לכאוב וגם למצות את החיים ואף לחגוג אותם. האפשרות לעבור תהליך במרחב פתוח וחשוף מאפשרת חיבור מלא של חווית העיבוד כחלק מרצף החיים ולא בנפרד מהם.

עמותת גוונים בפעילות יוגה

 

סדנאות ופעילויות

תוכנית "אוהל אברהם" מקיימת ריטריטים ייחודיים לקבוצות של "חברים שכולים", בני 20-35, אליהם מצטרפים פעמים רבות גם בני משפחה ששכלו את יקיריהם: אח שכול, אחות שכולה, הורים שכולים וקרובי משפחה נוספים. התוכנית משלבת ריטריטים המכילים סדנאות תוכן ויצירה בליווי שוטף, בגובה העיניים, של חברים בוגרי התוכנית בני גילם של המשתתפים.

במסגרת התוכנית נערכים ריטריטים שונים בני שלושה ימים המתקיימים בקבוצות אינטימיות של עד 20 חברים, בליווי במעטפת של אנשי מקצוע מתחומי הבריאות והנפש, שיתמכו במשתתפים וידריכו את צוותי המלווים.
התוכניות מתוכננות על ידי עמותת גוונים ונעשות בליווי אנשי העמותה; לכל ריטריט אופי ייחודי, מגוון ומותאם בדיוק רב לקבוצה.

גבר ואישה עם בלונים במפגש של עמותת גוונים

תוכן המפגשים כולל עיבוד חווית אבל ואובדן באופן ישיר ועקיף, וכן מרחב לחיזוק תחושת החיבור בין חברי הקבוצה.
לטובת הרחבת מעגלי החברויות ולצורך חשיפה לתוכנית, חלק מהפעילויות נפתחות לציבור הרחב ובהן: במה פתוחה לנגנים, סדנאות ציור, סריגה ויצירה, בישול, תרגולי יוגה, סיורים, פעילויות ועוד.

להצטרפות לסדנאות או לסמינרים, לחצו כאן או התקשרו 9913*
 

עוד על היוזמה והשותפים לדרך

תוכנית "אוהל אברהם" הינה יוזמה שהחלה בקבוצת "החברים של ינאי", ופותחה בהמשך באהבה בידי "עמותת גוונים" ו"קבוצת אברהם". היוזמה מתאפשרת בזכות תרומות מהמגזר העסקי, שלוחות פילנטרופיות, משרדים ממשלתיים, ועלות סמלית של משתתפי התוכנית.

ההשראה לתוכנית – "החברים של ינאי"

ינאי רימון ז"ל נהרג בנובמבר 2021 בתאונה בזמן שטייל במרכז אמריקה. חבריו של ינאי ממעגלים שונים בחייו נפגשו בעקבות האירוע הטרגי, ומכאן החלה להתגבש בהדרגה חבורה חדשה. "החברים של ינאי" עברו יחד עיבוד אֵבֶל, והמודל שיצרו - להתמודדות עם שלבי אבל שונים - משמש השראה ליוזמי התוכנית "אוהל אברהם".

עמותת גוונים – שווה. שונה. שותף.

מהעיר שדרות מפעילה העמותה עשרות פרויקטים חברתיים לצעירים מזה כ־30 שנה. אנשי הצוות מיומנים בהבניית פעילויות חירום לאור המצב הביטחוני המאפיין את האזור לאורך השנים, בדגש על חיזוק חוסנם של הצעירים והצעירות ובהתמודדות היום־יומית עם מצוקות, עם טראומות ולאור מצבים של סיכון חיים. העמותה שותפה להקמת מרכז החוסן בשדרות וכן להפעלתו, בשיתוף עם קואליציית הטראומה ועיריית שדרות.

קבוצת אברהם

חברת תיירות בעלת אימפקט חברתי מודגש, כשמעבר לקורת הגג לטיילים, מעודדת חיבורים, מפגשים ויצירת קהילות של צעירים וצעירות. תפיסת העולם המיוחדת של הוסטלי אברהם הביאה לפתיחת שעריה לכל מי שנזקק לכך עם פרוץ המלחמה. הבתים קולטים מפונים שאינם זכאים לדיור, ותחת קורת גגה הם הפכו לקהילות מגובשות.

    לוגו מרכז חוסן שדרות      IBI בית השקעות לוגו     הייטק למען ישראל לוגו      לשכת מסחר אמריקה לטינית

 The Harry and Jeanette Weinberg Foundation logo